دوربینی است که تحت شبکه های کامپیوتری کار کرده و می تواندتصاویر را از طریق شبکه داخلی و یا اینترنت به هر کجا در همان زمان ارسال کند . بطور مثال بخش اداری شرکتی در تهران است و بخش تولیدی آن در یک شهرستان ، در اینحالت اگر دوربین های تحت شبکه در شعبه تولیدی که در شهرستان است نصب شده باشد ،شرکت می تواند به راحتی تمام مراحل تولید را از تهران با یک اینترنت ساده و یا پرسرعت مشاهده کند.
Network Camera ها را با نام IP Camera هم می شناسند .
تفاوت Network Camera با Web Cam چیست ؟
می توان گفت که این دو تکنولوژی بسیار مشابه یکدیگرند ولیکاربرد آنها حتی در کوچکترین مواردهم قابل مقایسه با یکدیگر نمی باشند . Network Camera ها قابلیت انتقال تصویر با سرعتو کیفیت بسیار بالا را داراهستند . این نوع تکنولوژی در حقیقت نوعی تکنولوژی حفاظتی و حراستی از مکان هایبسیار مهم است . قابلیت ضبط و نگهداری تصویر را در مقادیر بسیار گسترده را دارد . از لحاظ امنیتی بسیار پیشرفته است و قابلیت استفاده از چندین دوربین به طور همزمانرا داراست . عملکرد ها ، قابلیت دید در شب ، زوم تا 42 برابر ( بسته به نوع دوربین ) را می توان از امتیازاتآن نام برد . اما Web Cam صرفا قابلیت انتقالتصاویر کم کیفیت از طریق انترنتهای غالبا کم سرعترا داراست .
تفاوت Network Camera با دوربین های مدار بسته چیست ؟
هر دو نوع این دوربین ها برای حفاظت از انواع مکانها و ذخیرهاطلاعات و تصاویر بر روی یک حافظه هستند ولی با استفاده از دوربین های تحت شبکه (Network Camera ) شما می توانید از طریقیک اینترنت از هر جای دنیا کارخانه، خط تولید ، اداره ، سازمان ، کارگاه ، خانه و یا هر مکانی را که می خواهید ،نظارت کنید . ولی با دوربین های مدار بسته فقط تصاویر را در اطاق کنترل همان محلنصب دوربین ها می توان مشاهده کرد . در ضمن نصب و استفاده از دوربین های مداربسته بسیار مشکل و با هزینه بالاست ولیکن دوربین های تحت شبکه دارای قابلیت نصب واستفاده بسیار آسان همراه با هزینه نصب کمتری می باشند .